Strona w budowie
x

Plac teatralny

ul. Wierzbowa 11

(Wejście od ulicy Canaletta)

00-094 Warszawa

tel: 22 828 22 12

x

Wystawa stała

Wystawa stała Muzeum podzielona jest na galerie, opisujące i ilustrujące główne okresy w dziejach produkcji wódki w Polsce. W sali „Początek” zwiedzający poznają trzy wielkie nazwiska z początków krajowego przemysłu spirytusowego, aż do drugiej wojny światowej, wyznaczające najwyższe standardy produktów: lwowskiej rodziny Baczewskich (1782), rodziny Potockich z Łańcuta (1784) oraz Jakoba Haberfelda z Oświęcimia (1804).

Galeria „Rozkwit i Zmierch” poświęcona została drugiej połowie XIX i pierwszej połowie XX wieku – czyli jednemu ze „złotych okresów” produkcji wódki, ale także wprowadzenia szerokiej reklamy od bardzo ozdobnych i zróżnicowanych karafek po bogato ilustrowane etykiety. Ta przestrzeń to również czasy II Rzeczpospolitej i nowej dynamiki w rozwoju gorzelnictwa okraszonej obecnością państwa pod postacią Państwowego Monopolu Spirytusowego, ale również jego brutalnemu zmierzchowi naznaczonemu II wojną światową.

W trzeciej galerii Muzeum nazwanej „Wódka i szkło” znajdziemy przekrój szklanych i srebrnych kieliszków oraz karafek, których przekrój czasowy i terytorialny przybliży zwiedzającemu kulturę konsumpcji wódki. Dodatkową atrakcją są odwzorowane graficznie wieże rektyfikacyjne połączone z precyzyjnym multimedialnym spektaklem opowiadającym jak powstaje wódka. Kolejnym krokiem wykonanym przez zwiedzającego będzie wizyta w „Starej Probierni”, galerii kryjącej największe skarby Muzeum – pełne butelki historycznych alkoholi wraz z szyldami dawnych fabryk.

Dalsze zwiedzanie prowadzi do przestrzeni „PRL” wypełnionej grafikami i szyldami oraz kolekcją szkła wyprodukowanego przez firmę KROSNO, najstarszą hutę szkła w Polsce. „Sztuka barmańska”, następna galeria, zaprezentuje obiekty związane z historią tworzenia koktajli, da możliwość degustacji i poznania gry VR Bartender, tworzonej w kooperacji z Tomaszem Małkiem, 6-krotnym mistrzem świata w barmaństwie flairowym.

Poznanie historii wódki kończą dwie galerie – „Współczesność”, w której znajdują się najważniejsze współczesne osiągnięcia polskich i międzynarodowych producentów oraz przestrzeń „Świat” – to tam zwiedzający będzie miał możliwość zobaczenia historycznych produktów tworzonych poza granicami Polski.